Home / پاریس / ۱۰ مورد از بهترین موزه های پاریس
تور هند

۱۰ مورد از بهترین موزه های پاریس

بازدید از این موزه‌های پاریس برای مشتاقان فرهنگ و هنر در سفر به «شهر نور» ضروری است.

در سفر به پاریس می‌توان تفریحات و سرگرمی‌های متعددی را تجربه کرد اما بسیار جای افسوس خواهد بود اگر به سراغ این موزه‌های ارزشمند نروید. این موزه‌های پاریس با معماری‌ خیره‌کننده، افسونگر و زیبا گردشگران را یکی پس از دیگری به درون خود می‌کشانند. اگر فرصت شما محدود است حداقل سعی کنید یکی از موزه‌هایی که در این مطلب به شما معرفی می‌کنیم را در فهرست بازدیدهای خود جای دهید.

۱. مرکز پمپیدو

رنگ‌های اصلی، لوله‌ها و کانال‌های تهویه‌ی هوای از بیرون کار شده، به «مرکز پمپیدو» (The Centre Pompidou) نمایی بخشیده‌اند که به یکی از مشهورترین جاذبه های پاریس تبدیل شده است. دو معمار ایتالیایی و بریتانیایی یعنی «رنزو پیانو» (Renzo Piano) و «ریچارد راجرز» (Richard Rogers) با این طرح شبیه به یک موتورخانه‌ از بیرون، توانستند برنده‌ی رقابت بر سر طراحی این مرکز شوند. آن‌ها تهویه هوا، لوله‌ها، پله برقی، آسانسور و بالابرها را بیرون از ساختمان قرار داده‌اند و فضایی قابل ملاحظه را درون آن آزاد باقی گذاشتند. فعالیت چند زمینه‌ای مرکز هم به نوبه خود انقلابی محسوب می‌شود و در آن می‌توان مهم‌ترین موزه هنر مدرن اروپا، کتابخانه، فضای نمایشگاه و پرفورمنس‌ و سینمای رپراتور را مشاهده کرد. بزرگ‌ترین مجموعه‌ی هنر مدرن اروپا امروزه در این مرکز دیده می‌شود.

بهترین موزه های پاریس

۲. موزه لوور

موزه لوور بزرگ‌ترین و پربازدیدترین موزه‌ی جهان شناخته می‌شود که بازدید از آن در سال ۲۰۱۷ به رقم باورنکردنی ۸,۱ میلیون نفر رسید. لوور به دلیل نگهداری از شاهکارهایی همچون تابلوی مونالیزا شهرت دارد اما موزه به خودی خود بنایی تحسین برانگیز به شمار می‌آید. حدود ۳۵,۰۰۰ اثر هنری مربوط به هشت بخش در سه جناح ساختمان به نمایش درآمده‌اند که نقاشی و مجسمه‌سازی عمده‌ی آثار را تشکیل می‌دهد.

بهترین موزه های پاریس

۳. موزه اورسی

ایستگاه قطار سابق در سال ۱۹۸۶ بازسازی و به موزه اورسی تبدیل شد که بزرگ‌ترین مجموعه‌ی آثار امپرسیونیست (حدود ۴۸۰ نقاشی) و شاهکارهای پست امپرسیونیست جهان (حدود ۱۱۰۰ نقاشی) را در اختیار دارد. آثار اورسی از پایان تاریخ مجموعه‌های لوور یعنی حدود سال ۱۸۴۸ آغاز شده و تا شروع تاریخ مجموعه‌های مرکز پمپیدو یعنی حدود سال ۱۹۱۴ ادامه دارد. در واقع شصت سال تاریخ هنر در اورسی روایت می‌شود که سالانه بیش از سه میلیون بازدیدکننده را به خود جذب می‌کند.

بهترین موزه های پاریس

۴. موزه هنرهای تزئینی

«موزه هنرهای تزئینی» (Musée des Arts Décoratifs) یکی از اصلی‌ترین مجموعه‌های هنرهای تزئینی و طراحی را در اختیار دارد. این موزه در جناح غربی لوور از زمان بازگشایی آن وجود دارد و ۶,۰۰۰ از ۱۵۰,۰۰۰ اثر آن را کلکسیونرهای خصوصی اهدا کرده‌اند. عمده‌ی تمرکز این موزه بر مبلمان و ظروف غذاخوری فرانسوی است و از فرش‌های نفیس تا ظروف کریستال و سفالی ظریف را می‌توان در آن دید.
موزه هنرهای تزئینی پاریس

۵. گالری ملی گرند پله

«گالری ملی گرند پله» (Galeries Nationales du Grand Palais) در بنای «گرند پله» قرار دارد که برای «نمایشگاه جهانی ۱۹۰۰» (1900 Exposition Universelle) توسط سه معمار مختلف ساخته شد و هر کدام یک نما برای آن طراحی کردند. این بنا در سال ۲۰۰۵ مورد بازسازی اساسی قرار گرفت و از آن زمان نمایشگاه‌های عظیم و پیشگامانه‌ای در آن برپا می‌شود که از آثار «اروینگ پن» (Irving Penn) تا «مارک شاگال» (Marc Chagall) و زیورآلات «کارتیه» (Cartier) را دربرمی‌گیرد. رویدادهای هفته مد پاریس، فستیوال طعم غذای پاریس و اسکیت روی یخ نیز در آن برگزار می‌شوند.

بهترین موزه های پاریس

۶. پتی پله

«پتی پله» (Petit Palais) یا «کاخ کوچک» در آن سوی جاده تحت‌الشعاع برادر بزرگ‌ترش، گرند پله، قرار گرفته است. پتی پله یکی از جذاب‌ترین موزه‌های هنرهای زیبای پاریس شمرده می‌شود و در آن آثاری گوناگون از «پوسن» (Poussin)، «دوره» (Doré)، «کوربه» (Courbet) و هنرمندان امپرسیونیست به همراه نقاشی‌ها و مجسمه‌سازی‌هایی از دوران باستان تا سال ۱۹۰۰ مشاهده می‌شود. طرفداران هنر آرنوو می‌توانند در طبقه‌ی پایین از مشاهده‌ی زیورآلات و اشیای خرده‌ریز از طراحان برجسته «دوران زیبا» (Belle Epoque) مثل «لالیک» (Lalique) و «گاله» (Gallé) و مبلمان و ظروف سرامیکی بهره‌مند شوند.

بهترین موزه های پاریس

۷. موزه معماری و مجسمه های تاریخی

«موزه معماری و مجسمه‌های تاریخی» (Cité de l’Architecture et du Patrimoine) در سال ۲۰۰۷ بازگشایی شد. ابعاد این موزه‌ی معماری و میراث فرهنگی اولین چیزی است که بیننده را تحت تأثیر قرار می‌دهد. طبقه‌ی همکف مملوء از ساخته‌هایی از ساختمان‌های تاریخی و سردر کلیساها در ابعاد واقعی و نمایشگرهای تعاملی است. در طبقه‌ی بالاتر اتاق‌های تاریک با کپی‌های کامل از نقاشی‌‌های دیواری‌ «مورال» (mural) از قرون وسطی و رنسانس و پنجره‌های استیند گلس وجود دارد. مهم‌ترین بخش معماری مدرن در این مجموعه گردش در نسخه‌ی ساخته شده از آپارتمان «شهر متشعشع» (Cité Radieuse) طراحی شده توسط «لوکوربوزیه» (Le Corbusier) و واقع در مارسی است.

بهترین موزه های پاریس

۸. موزه کارناوالت

در ۱۴۰ اتاق «موزه کارناوالت» (Musée Carnavalet) تاریخ شهر پاریس به ترتیب زمانی از «پیش روم» (pre-Roman Gaul) تا قرن بیستم روایت می‌شود. این بنا را که در سال ۱۵۴۸ ساختند، در سال ۱۸۶۶ با تلاش‌های «هاسمن» (Haussmann) برای حفظ طراحی داخلی زیبای آن به موزه تبدیل شد. در اتاق‌های اصیل قرن شانزدهمی آن مجموعه‌های رنسانس، پرتره‌های «کلوئه» (Clouet)، مبلمان و تصاویری از جنگ‌های مذهبی نگهداری می‌شود. در طبقه‌ی اول مبلمان و نقاشی‌های تا سال ۱۷۸۹ در اتاق‌هایی که دکوراسیون آن‌ها بازسازی شده نمایش داده شده‌اند و در ساختمان هتل مجاور سال‌های بعد از ۱۷۸۹ را خواهید دید.

موزه کارناوالت در پاریس

۹. موزه دو که برانلی

«موزه دو که برانلی» (Musée du Quai Branly) در حاشیه رود «سن» (Seine) و در ساختمان خارق‌العاده‌ی «ژان نوول» (Jean Nouvel) واقع شده و فرهنگ‌های غیراروپایی را به نمایش می‌گذارد. هنر بومیان آفریقا، اقیانوسیه، آسیا و آمریکا در این موزه مشاهده می‌شود. از گنجینه‌های این موزه می‌توان به مجسمه‌ی نیمه انسان «دوگون» (Dogon) از مالی، لباس ویتنامی‌ها، ماسک‌های گابنی‌ها، مجسمه‌های آزتک، تونیک بافت پَر از پرو و نقاشی‌های فرسکوی کمیاب از اتیوپی اشاره کرد.

بهترین موزه های پاریس

۱۰. موزه هنر و حرفه

«موزه هنر و حرفه» (Musée des Arts et Métiers) قدیمی‌ترین موزه‌ی علمی اروپا به شمار می‌آید که در سال ۱۷۹۴ بنا شد تا تکنیک‌های علمی مفید را به افراد مشغول در صنعت تولید فرانسه آموزش دهد. این موزه در صومعه‌ی سابق «سنت مارتین» (St. Martin) قرار دارد که در سال ۱۸۱۹ به مالکیت آن درآمد. مجموعه‌هایی جذاب و گسترده در این موزه به نمایش درآمده که اسطرلاب‌های زیبا، کره سماوی، بارومتر، ساعت، ابزار وزن‌سنجی، تعدادی از دستگاه‌های اندازه‌گیری پاسکال، سینماتوگراف برادران «لومیر» (Lumière) و غیره را شامل می‌شود.
موزه های پاریس

تور هند

About seobartar

Check Also

۱۰ پیشنهاد برای سفرهای یکروزه در ایام نوروز

نوشته ۱۰ پیشنهاد برای سفرهای یکروزه در ایام نوروز اولین بار در خبرهای تور|تور ارزان|تور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *