Home / تور خارجی / مهمترین زندان های تاریخی و مشهور در جهان
تور هند

مهمترین زندان های تاریخی و مشهور در جهان

زندان های تاریخی و مشهور

در تمام طول تاریخ زندان های تاریخی بسیاری وجود دارد که برای محکوم کردن و نگهداری افراد به عنوان مجرم استفاده می شده است. دلیل زندانی نمودن این افراد اغلب یا به دلیل جرم های تعریف شده و یا به دلیل مخالفت با حاکمان زمان خود بوده است. انتخاب مهمترین زندان های تاریخی دلایل مختلفی داشته است. برخی از آن ها به دلیل اشخاص مهمی که در این زندان ها محبوس بوده اند، برخی به دلیل شکنجه های خاصی که در آن ها انجام می شده و برخی دیگر به دلیل فرارهای مشهوری که از آن ها صورت گرفته است. با الی گشت همراه شوید تا در مورد مهمترین زندان های تاریخی و مشهور در جهان بیشتر بدانیم.

هانویی هیلتون | Hanoi Hilton

مطالب مرتبط:
قلعه قهقهه، زندانی مخوف در اردبیل!
گردشگران در اسکاتلند به زندان می روند !
گردشگری در افسانه ای ترین زندان تاریخ

زندان هانوی هیلتون در اصل توسط فرانسوی ها برای نگهداری زندانیان سیاسی ویتنامی ساخته شده بود. ارتش ویتنام شمالی بعده ها از این زندان برای نگهداری اسیران جنگی در جنگ ویتنام استفاده کرد. افرادی که در اینجا زندانی می شده اند تحت شکنجه قرار گرفته، گرسنگی کشیده و حتی کشته می شدند. چهره های شناخته شده ای مانند سناتور جان مک کین (Senator John McCain)، جیمز استاکدال (James Stockdale) و بود دی (Bud Day) تعداد کمی از زندانیان جنگ بودند که مدتی را در اینجا گذرانده اند. در سال ۱۹۹۹ یک هتل هیلتون در هانوی افتتاح شده و با دقت به هیلتون هانوی اپرا هتل نامگذاری گردید.

موزه قتل عام تول اسلنگ | Tuol Sleng Genocide Museum

در سال ۱۹۷۵ این مکان توسط رژیم خمررژ از یک دبیرستان به یک زندان تبدیل شد. تول اسلنگ احتمالا یکی از وحشتناک ترین زندانی تاریخی در جهان می باشد. زندانیان در اینجا به طور معمول تحت شکنجه قرار گرفته تا به جرمی که انجام داده اند اعتراف نمایند. هنگامی که آن ها اعتراف کرده و اسامی خیانتکاران را لو می دادند سپس اعدام می شدند. از بیش از ۱۷ هزار نفری که در طول چهار سال در تول اسلنگ زندانی شدند تنها تعداد کمی از آن ها هستند که زنده مانده اند. پس از اینکه ارتش ویتنام در سال ۱۹۷۹ این زندان را کشف کرد تول اسلنگ را به یک موزه تاریخ که یادآور جنایت های رژیم خمر می باشد تبدیل کرده است.

پورت آرتور | Port Arthur

پورت آرتور یک زندان قدیمی برای محکومان در تاسمانی استرالیا می باشد. از سال ۱۸۳۳ تا سال های دهه ۱۸۵۰ این مکان برای سخت ترین محکومان بریتانیایی و مجرمان ایرلندی و همچنین سرکش ترین افراد از سایر زندان ها بوده است. امروزه بسیاری از خرابه های زندان، بیمارستان، تیمارستان و کلیسای ساخته شده توسط زندانیان قابل مشاهده می باشد. در سال ۱۹۹۶ زمانی که یک فرد با اسلحه به سوی بازدیدکنندگان شلیک کرد پورت آرتور به عنوان محل شدیدترین قتل عام با اسلحه در دنیا شناخته شد.

قلعه المینا | Elmina Castle

قلعه المینا که در سال ۱۴۹۲ ساخته شده به عنوان یکی از قدیمی ترین ساختمان های اروپایی در جنوب صحرا و همچنین از زندان های تاریخی می باشد. برای بیش از سیصد سال این مکان به عنوان زندان برای افرادی بوده است که با خرید برده ها مخالفت می کرده اند. اینکه در یک سلول در این زندان حدود ۲۰۰ نفر حضور داشته باشند چیز غیر معمولی برای برده ها نبود به طوری که حتی فضای کافی برای دراز کشیدن آن ها وجود نداشته است. در قرن هجدهم سالانه بیش از ۳۰ هزار برده از دروازه های بدون بازگشت این مکان عبور می کرده اند.

جزیره روبن | Robben Island

جزیره روبن در نزدیکی ساحل کیپ تاون در آفریقای جنوبی واقع شده است. این جزیره در طول سال ها کاربردهای مختلفی داشته و یکی از ان ها نگهداری گروه های جذامی بوده است. با این حال بیشتر به عنوان یکی از زندان های تاریخی در دوران رژیم آپارتاید شناخته می شود. چهره های شناخته شده ای مانند نلسون ماندلا (Nelson Mandela) و کاگلما موتلانته (Kgalema Motlanthe) فقط تعدادی از زندانیان سیاسی هستند که بخشی از زندگی خود را در این جزیره گذرانده اند. امروزه جزیره روبن یکی از مقاصد گردشگری به شمار رفته و می توان به وسیله یک کشتی از کیپ تاون خود را به آنجا رساند. از طرف دیگر این جزیره یک منطقه برای پرورش پنگوئن های آفریقایی به شمار می رود.

جزیره گوری | Goree Island

قبل از اینکه فرانسه در سال ۱۸۴۸ برده داری را منسوخ اعلام کند، هزاران برده از جزیره گوری در سنگال عبور کرده بودند. The Maison des Esclaves که به خانه بردگان بیشتر شناخته می شود فقط یکی از مکان ها در این جزیره است که برده ها قبل از اینکه سوار کشتی شده و به سوی دنیای جدید خود حرکت کنند در اینجا اقامت داشتند. این مکان در حال حاضر به عنوان موزه ای مذهبی شناخته شده که بسیاری از آفریقایی آمریکایی ها برای بازدید از آن به اینجا می آیند.

زندان چاتو | Chateau d’If

زندان چاتو که در فرانسه واقع شده است شهرت خود را از آنجا پیدا کرده که از موقعیت آن در کتاب کونت مونت کریسو (The Count of Monte Cristo) که توسط الکساندر دوما نوشته شده استفاده شده است. از سال ۱۶۳۴ تا پایان قرن نوزدهم میلادی از این قصر به عنوان محلی برای زندانیان مذهبی و سیاسی استفاده شده است. پس از گذشت زمان زندانیانی که دارای ثروت یا مقامی بودند شرایط بهتری را نسبت به سایرین دریافت می کردند. هرچند که اغلب آن ها مجبور بودند که در مقابل این امکانات هزینه پرداخت کنند. چاتو در سال ۱۸۹۰ برای عموم باز شده و در حال حاضر به عنوان یکی از معروفترین زندان های تاریخی در جهان به شمار می رود.

جزیره شیطان | Devil’s Island

اولین بار در سال ۱۸۵۲ جزیره شیطان که به عنوان یکی از مستعمرات ناپلئون سوم به شمار می رفت راه اندازی شد. جزیره شیطان به عنوان یکی از بدترین زندان های تاریخ به شمار می رود. در طول ۹۴ سالی که این مکان به عنوان زندان مورد استفاده قرار می گرفت، محلی بسیار سختگیرانه برای مجرمان و همچنین زندانیان سیاسی بوده است. زندانیانی که تلاش می کردند از این مکان فرار کنند با رودخانه پیراناها و یا جنگل های انبوه گویان روبه رو می شدند. زندگینامه زندانی سابق جزیره شیطان به نام هنری شاریر تلاش های متعدد برای فرار از این مکان را توصیف کرده است. در سال ۱۹۷۳ کتاب او به صورت فیلمی به نام پاپیون با بازی استیو مک کویین و داستین هافمن ساخته شد.

زندان برج لندن | Tower of London

برج لندن در حال حاضر به عنوان قلمرو جواهرات بریتانیا و یکی از جاذبه های گردشگری در انگلستان به شمار می رود. این مجموعه از سال ۱۱۰۰ میلادی تا اواسط قرن بیستم به عنوان یک زندان مورد استفاده قرار گرفته است. عبارت فرستاده شد به برج در گذشته به معنی زندانی شدن افراد در انگلستان بوده است. از جمله افراد مشهوری که در این مکان حبس بوده اند می توان به سرتوماس مور (Sir Thomas More)، پادشاه هنری ششم (King Henry VI)، آن بولین (Anne Boleyn)، کاترین هوارد (Catherine Howard) همسر پادشاه هنری هشتم و همچنین رودولف هس اشاره کرد. برج لندن که به عنوان یکی از زندان های تاریخی شناخته می شود، تسخیر شده ترین ساختمان در لندن نیز می باشد. داستان هایی از ارواح در مورد این زندان گفته می شود از جمله روح آن بولین که در برج وجود دارد.

زندان آلکاتراس | Alcatraz

زندان آلکاتراس را شاید بتوان به عنوان مهمترین زندان های تاریخی در ایالات متحده در نظر گرفت. اینجا مکانی با بالاترین میزان امنیت و همچنین کمترین میزان برای حقوق زندانیان در کشور بوده است. این زندان محل نگهداری بدنام ترین مجرمان جهان مانند آل کاپون (Al Capone) و ماشین گان کلی (Machine Gun Kelly) نیز بوده است. این زندان بر روی یک جزیره سنگی در خلیج سانفرانسیسکو ساخته شده که اطراف آن را آب های یخ زده پوشانده است. اعتقاد بر این بوده است که فرار از آلکاتراس امکان پذیر نیست. از ۳۶ مردی که برای فرار از آلکاتراس اقدام کردند ۲۳ نفر از آن ها دستگیر شده، به ۶ نفر شلیک و کشته شده و ۲ نفر نیز غرق شده اند. ۵ نفر باقی مانده نیز هرگز دیده نشده اند و تصور بر این است که آن ها نیز غرق شده اند زیرا بدن آن ها هرگز پیدا نشده است. امروزه این جزیره و آلکاتراس یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری در شهر سانفرانسیسکو می باشد.

زندان ها همواره همراه خود درد و رنج و ناراحتی را به همراه داشته اند. چه از نظر افرادی که در این زندان های تاریخی حضور داشتند و چه از نظر رفتارهای غیر انسانی که با آن ها می شده است. اما شهرت آن هایی که در این مطلب اشاره شد به دلایل متنوعی بستگی داشته است. البته که خارج شدن این زندان ها از هدف اصلی خود و تبدیل شدنشان به مکان گردشگری نیز به نوبه خود می تواند خبری خرسند کننده از کاهش سطح جرم در جهان امروز باشد.

تور هند

About seobartar

Check Also

تاریخچه کفش های کرانه رود دانوب

یکی از جاذبه‌های بوداپست که گردشگران را به خود جذب می‌کند کفش‌های کرانه رود دانوب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *