Home / ایران گردی / دشت دریاسر تنکابن بر فراز دوهزار
تور هند

دشت دریاسر تنکابن بر فراز دوهزار

 دشت دریاسر تنکابن کجاست؟

جلوه های طبیعت در هر فصلی رنگ و بوی متفاوتی دارد که وقتی به سراغش می رویم، این زیبایی های شگفت انگیز طبیعی آدمی را به هیجان وا می دارد. در این بین ایران از طبیعت زیبا بی بهره نیست به ویژه در شهر های شمالی که می توان در جای جای آن، این نشانه های زیبای پروردگار را مشاهده کرد. اما در میان این همه زیبایی برخی از مناظر و جاذبه های طبیعت ویژگی های منحصر به فردی را با خود به همراه دارد و به واسطه این ویژگی ها شهرت یافته است. استان مازندران که تا کنون برخی از جاذبه های طبیعی و مشهور آن معرفی کرده ایم هنوز هم دارای ظرفیت های بسیاری است که هر چقدر هم به آن بپردازیم باز هم کم است. این بار به توصیف یکی دیگر از جاذبه های طبیعت در استان مازندران به نام دشت دریاسر تنکابن می پردازیم، پس در ادامه با الی گشت همراه باشید.

دشتی پر از گل، جنگلهای انبوه و قله های پوشیده از برف بخشی از زیبایی های یکی از مناطق طبیعی بی نظیر ایران است که به نام دشت دریاسر تنکابن شناخته می شود که در فصل بهار، تماشای گل های بابونه زرد که دشت را فرش کرده است در لحظه ای بهشت را پیش روی شما قرار می دهد. این اتفاق هیجان انگیز در اردیبهشت بیشتر ملموس است و به همین دلیل آن را بهشت اردیبهشت ایران می خوانند.

مسیر رسیدن به دشت دریاسر تنکابن 

در مسیر رسیدن به این مکان زیبا باید از جاده رویایی دوهزار گذر کرد، جاده ای مارپیچ گونه که با درختان بلند احاطه شده که ممکن است شما را از مقصد باز دارد و همان جنگل را به عنوان مقصد انتخاب کنید، در صورتی هم که به مسیر ادامه دهید اما بار ها و بارها توقف خواهید داشت تا از زیبایی های جنگل دوهزار غافل نشوید، در واقع همه جذابیت های این سفر به مقصد ختم نمی شود و مسیر هم برایتان جالب و دوست داشتنی خواهد بود. جاده دوهزار به روستایی به نام عسل محله ختم می شود، ممکن است اطرافتان توده های ابر را مشاهده کنید اما پیشنهاد می شود باز هم به مسیر خود این بار پیاده و حدود یک یا یک ساعت و نیم در شیب ادامه دهید و با عبور از میان جنگل به مقصد مورد نظرتان برسید. در تمام طول مسیر تا مقصد شما از چشم انداز های بسیار زیبا و منحصر به فردی بهره مند می شوید و این باعث می شود تا به هیچ عنوان از طول مسیر خسته نشوید.

سرسبزی و سرما در یک قاب

دشت دریاسر تنکابن در جنوب این شهر، در ارتفاع دوهزار متری از سطح دریا و در میان چهار کوه بلند قرار گرفته است. کوه الموت که معروف است بلندترین قله ای است در جنوب غربی این دشت واقع شده است. از شرق به طالقان و از غرب به گردنه ی سیالان، قله های خشچال و کندیگان محدود شده است. جالب تر از همه این زیبایی ها جدا کردن پوشش سبز و جنگلی از برف و بوران کوه الموت است که در این دشت رخ داده است و مرز این دو می باشد.

بهشت اردیبهشت ایران

درفصل بهارگل های زردرنگ بابونه این دست را رنگ آمیزی می کند و در بین سبزه ها رخی نشان می دهد. این گل ها که حدود  ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر رشد می کنند، همه دشت را در بر می گیرد. همان طور که اشاره کردیم نام دیگر این دشت بهشت اردیبهشت است که از وجود همین گل ها نشات می گیرد و موجب شده برای دیدن این منظره فوق العاده زیبا گردشگران راهی این مقصد شوند. وجود چشمه ها نیز در کف آن بر زیبایی های این مکان افزوده است و در فصل بهار بیشتر نقاط این دشت را آب این چشمه ها گرفته است. همچنین رودخانه ای در میان دشت به چشم می خورد که از سبلان سرچشمه می گیرد و زیبایی این دشت را صد چندان می کند. در بخشی دیگر از این دشت درختان سر به فلک کشیده ای به چشم می خورد که به عنوان جنگل دوهزار شناخته می شوند. در اطراف نیز کوه های بلندی قرار گرفته که نام های آنها سیالان، های تنگ لات خان بن، سیاه کل و کل تلا می باشد. اما با وجود اینکه نهایت زیبایی را در این دشت می توان در بهار مشاهده کرد، در پاییز نیز جلوه ای خاص و متفاوت دارد چرا که همه نوع رنگ را در آنجا به چشم می خورد به گونه ای که گویا نقاشی شده است.

بهترین زمان برای سفر

دشت دریاسر تنکابن برای هر فصل زیبایی هایی را در دل خود جای داده و رنگی متفاوت دارد.

فصل بهار: در این فصل که بهترین زمان سفر به آن نیز می باشد دارای آب و هوای بسیار مطبوع و منظره ای از گل های زیبای بابونه می باشد.

فصل تابستان: همچنان سبز و خرم است اما در روزهایی که هوا بسیار گرم است، روزها گرم و شب ها دارای هوای سرد است.

فصل پاییز: دارای نمایشی از مناظر رنگارنگ و در بسیاری از روزها هوا بارانی است که باید مد نظرتان باشد.

فصل زمستان: دارای هوای بسیار سرد است که به دلیل ارتفاع زیاد آن از سطح دریاست و پوشیده از برف است که باز هم زیبایی خاصی دارد.

تور هند

About seobartar

Check Also

بهترین روستاهای گردشگری ایران که حتما باید به آن ها سفر کنید!

معرفی بهترین روستاهای گردشگری ایران روستاگردی یکی از انواع سفرهایی است که در بین عموم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *