Home / اخبار الی گشت / بهترین دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل

بهترین دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل

ایتالیا مطمئنا آنقدر جذابیت دارد که هم گردشگران و هم دانشجویان بین المللی را به یک اندازه شیفته می کند؛ چشم اندازهای متنوع، فرهنگ غنی، میراث تاریخی، بناهای نمادین مثل برج کج پیزا، غذاهای باورنکردنی و البته دانشگاه های ایتالیا که از قدیمی ترین ها و معتبرترین ها هستند.  ایتالیا به غیر از میراث تمدن رومی، تاریخی بلند بالا در علم و نوآوری دارد؛ شاید ندانید اما زادگاه شخصیت های معروفی مثل کریستف کلمب ، مارکو پلو، لئوناردو داوینچی، گالیله و … ایتالیا بوده است. حتی ریشه ی کلمه «university» به معنای دانشگاه را به ایتالیا نسبت داده اند و دانشگاه بولونیا یکی از قدیمی ترین دانشگاه های دنیاست. شاید به فکر ادامه تحصیل در خارج از کشور باشید و در حال تحقیق درباره بهترین دانشگاه ها. آماده اید تا در ایتالیا درس بخوانید؟ پس بد نیست که کمی درباره دانشگاه های ایتالیا، شهرهای دانشجویی، هزینه ها، ویزا و … بیشتر بدانید. در ادامه الی گشت را همراهی کنید می خواهیم درباره بهترین دانشگاه های ایتالیا حرف بزنیم.

مطالب مرتبط:
۸ شهر ساحلی در ایتالیا
۱۰ پاستای معروف ایتالیایی!
جزیره کاپری در ایتالیا و جاذبه هایش

ایتالیا ۲۰ منطقه ی جداگانه با لهجه ها، سنت ها، چشم اندازها و غذاهای مختلف و حدود ۹۰ دانشگاه دارد که بیشتر آن ها دولتی اند و در کنار آن ها، آکادمی ها و پلی تکنیک ها هم بخشی از تحصیلات عالی را تشکیل می دهند. دوره لیسانس در این کشور ۳ سال و دوره فوق لیسانس ۲ سال طول می کشد. ۳۰ تا از دانشگاه های ایتالیا در رنکینگ QS سال ۲۰۱۸ قرار دارند و ۱۴ تا از آن ها در لیست ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا هستند. دانشجویان دوره وکالت برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد باید ۵ سال پشت سر هم درس بخوانند و دانشجویان رشته پزشکی ۶ سال. سیستم تحصیل در ایتالیا به گونه ای است که بیشتر کلاس ها در یک سالن کنفرانس بزرگ تشکیل می شود و دانشجویان برای اینکه بتوانند در امتحان ها موفق شوند باید به غیر از حضور در کلاس ها بخش زیادی از درس ها را در خارج از کلاس با تحقیق و مطالعه آموزش ببینند. بیشتر جمعیت ایتالیا به زبان ایتالیایی حرف می زنند اما بخش کوچکی از آن ها آلمانی، فرانسوی  و اسلوونی زبان هستند. بخشی از تجربه تحصیل در ایتالیا به یادگیری زبان ایتالیایی می گذرد که راهی عالی برای درک سنت های محلی، ملاقات با افراد جدید و تجربه فرهنگ ایتالیاست.

هزینه تحصیل در ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا به نسبت دیگر کشورهای اروپایی کمتر است. هزینه متوسط تحصیل در دانشگاه های دولتی سالیانه بسته به دانشگاه و رشته بین ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو است. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی به مراتب بیشتر است و در بیشتر آن ها فرقی نمی کند که دانشجوی عضو اتحادیه اروپا باشید یا خیر؛ هزینه ها یکسان است.

بهترین دانشگاه های ایتالیا

  • دانشگاه پلی تکنیک میلان | Politecnico di Milano

میلان از شهرهای شمالی ایتالیاست و فاصله اش تا رم، پایتخت ایتالیا، حدود ۵۰۰ کیلومتر است. رتبه ۱۷۰ در رنکینگ QS این دانشگاه را تبدیل به بهترین دانشگاه ایتالیا کرده است اگر علاقمند به رشته های مهندسی عمران، معماری، طراحی، مهندسی مکانیک هستید می توانید روی این دانشگاه حساب ویژه ای باز کنید. یکی از معروف ترین فارغ تحصیلان این دانشگاه جولیو ناتا (Giulio Natta) شیمی دان معروف است که موفق شد در سال ۱۹۶۳ به خاطر تحقیق روی پلیمرها به جایزه نوبل دست پیدا کند. دانشگاه پلی تکنیک میلان با ۴۲ هزار دانشجو بزرگ ترین دانشگاه فنی ایتالیاست و با ثبت نام در آن می توانید در رشته های مهندسی، معماری و طراحی دوره های لیسانس، فوق لیسانس و دکترا را بگذرانید. این دانشگاه در سال ۱۸۶۳ تاسیس شده و قدیمی ترین دانشگاه شهر میلان است.

  • دانشگاه بولونیا | Università di Bologna

این دانشگاه که سال ۱۰۸۸ تاسیس شده یکی از اولین دانشگاه های دنیا و یکی از معتبرترین دانشگاه های ایتالیاست به طوری که اسم آن همیششه در بین بهترین دانشگاه های کشور دیده می شود. گاین دانشگاه شامل ۳۳ گروه آموزشی و ۱۱ مدرسه است و در رشته های کشاورزی، دامپزشکی، میراث فرهنگی، مهندسی و معماری، اقتصاد، مدیریت، و آمار، زبان خارجی، تفسیر و ترجمه، حقوق، علوم سیاسی، روانشناسی، علوم تربیتی، علوم تجربی، داروسازی، بیوتکنولوژی، هنرو علوم انسانی خدمات آموزشی ارائه می دهد. دانشگاه بولونیا دومین دانشگاه بزرگ ایتالیاست به طوری که حدود ۸۵ هزار دانشجو در ۲۳ دانشکده ی این دانشگاه  مشغول تحصیل هستند. این دانشگاه در زمینه‌ی سازگار کردن سیستم‌ها و مدراک تحصیلی آکادمیک در اروپا پیشرو بوده و ایده ی پیمان بولونیا از این دانشگاه  بوده است. با اینکه بیشتر رشته‌ها به زبان ایتالیایی تدریس می‌شوند، اما در آن رشته هایی به زبان انگلیسی هم پیدا می شود. البته چندان جای نگرانی نیست چون در دانشگاه برای دانشجویان بین المللی دوره‌هایی برای یادگیری زبان ایتالیایی برگزار می شود.

  • دانشگاه پیزا | University of Pisa

درسته که شهر پیزا بیشتر از همه ما را یاد برج کج معروفش می اندازد اما این شهر یکی از بهترین شهرهای دانشجویی ست و حتی نیمی از جمعیتش هم دانشجو هستند. حدود ۵۴ هزار دانشجو در این دانشگاه ثبت نام کرده اند که از این تعداد بیشتر آن ها از از دیگر مناطق به اینجا آمده اند و تعدادی هم بین المللی اند. این دانشگاه که در سال ۱۳۴۳ تاسیس شده ۱۹ امین دانشگاه قدیمی دنیاست و شخصیت های معروفی مثل گالیله در این دانشگاه تحصیل کرده اند.

  • موسسه بین المللی لورنزو مدیچی | Lorenzo de’ Medici ، فلورانس

اگر ندانستن زبان ایتالیایی یکی از نگرانی هایتان برای تحصیل در ایتالیاست راه حل ثبت نام در دانشگاه لورنزو مدیچی است، دانشگاهی که در قلب توسکانی در احاطه ی بناهای تاریخی قرار دارد و آموزش در آن به زبان انگلیسی است. در این دانشگاه امکان تحصیل در بیش ار ۴۰۰ رشته را دارید که همه ی آن ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

  • دانشگاه فلورانس | University of Florence

این دانشگاه در سال ۱۳۲۱ تاسیس شده و استادانی مثل جووانی بوکاچیو، شاعر و نویسنده معروف دارد و اگر علاقمند به تاریخ هستید تحصیل در این دانشگاه می تواند انتخاب هیجان انگیزی برایتان باشد. شهرت این دانشگاه به تحقیقات گسترده علمی، موزه تاریخ طبیعی، باغ های گیاهشناسی، استخوان های دایناسورها و فسیل های منطقه توسکان است. برای رفتن به این دانشگاه باید حتما زبان ایتالیایی بدانید چون بیشتر آموزش های آن به این زبان است.

  • آکادمی هنرهای زیبا ایتالیا | Accademia Italiana

یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا ، آکادمی هنرهای زیباست، موسسه ای عالی در زمینه‌ مد و طراحی که دارای دوره های ۳ ساله و همینطور دوره هایی کوتاه مدت است و دانشکده هایش در شهرهای روم و فلورانس پراکنده شده اند. در این دانشگاه دولتی بعضی رشته‌ ها فقط به زبان ایتالیایی آموزش داده می شوند ولی آموزش بیشتر رشته‌ها به هردو زبان انگلیسی و ایتالیایی است و دوره هایی هم برای تدریس زبان ایتالیایی برگزار می شود.

  • دانشگاه جان کابوت | John Cabot

این دانشگاه بر اساس سیستم آموزشی سنتی ایتالیا مدیریت می شود و تمامی دوره‌هایش به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می شود. حدود ۱۰۰۰ نفر از ۵۵ کشور مختلف ادر این دانشگاه کوچک در حال تحصیل هستند. در این دانشگاه فرصت‌های زیادی برای کارآموزی‌ های بین المللی دارید که شانس های شغلی هم برایتان ایجاد می کنند.

About seobartar

Check Also

نقشه شهر شانگهای

نقشه شانگهای نقشه شهر شانگهای به فارسی و به صورت آنلاین برای مسافران عزیز تهیه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت © Copyright %year%, All Rights Reserved