Home / blog / برج بایترک قزاقستان
تور هند

برج بایترک قزاقستان

ایران مرکز ۲۲ اسفند, ۱۳۹۷ blog

در میان جاذبه های گوناگون قزاقستان ، برج فوق العاده ای وجود دارد که نماد شهر به حساب می آید. این برج با نام بایترک شناخته می شود و مقصد اغلب گردشگرانی است که آستانه را برای گشت و گذار انتخاب می کنند. بایترک هم از نظر معماری برای قزاق ها اهمیت دارد و هم از لحاظ معنوی. برخی هم این سازه منحصر به فرد را نشانه خوشبختی می دانند، اما چرا؟ علت این همه توجه به یک برج چیست؟

برج بایترک

 

در یکی از مهم ترین خیابان های شهر آستانه یعنی بلوار ناژول (Nurzhol) برج زیبایی به نام بایترک جلوه گری می کند. شکل ظاهری این برج شبیه به درختی است که بر فرازش یک توپ بزرگ یا یک تخم طلایی رنگ قرار دارد. هدف از ساخت بایترک با این شکل و شمایل، اشاره به افسانه سیمرغ بوده است؛ به این معنا که گویا در گذشته سیمرغی بر روی این سازه قرار گرفته و تخمی طلایی از خود باقی گذاشته است.

 

گفته می شود که تلاش شده تا برج شبیه به صنوبر باشد؛ درختی باابهت که نامش را در افسانه های کهن زیاد شنیده ایم. ققنوسی که همیشه داستان هایش با مرگ و جاودانگی در هم آمیخته و همه را به یاد صفاتی مثل جاودانگی، شکوه و رنگ سرخ و طلایی می اندازد.

برج بایترک

هدف از ساخت بایترک با شکل و شمایل درخت و تخم ققنوس، این بود که نشان دهنده خوشبختی و جاودانگی ساکنان قزاقستان باشد. ارتفاع این ساختمان به صورت کلی ۱۰۵ متر است؛ اما در ارتفاع ۹۷ متری آن، سکویی وجود دارد که بازدیدکننده ها می توانند روی آن ایستاده و از تماشای مناظر اطراف لذت ببرند. انتخاب عدد ۹۷ اتفاقی نبوده است؛ در سال ۱۹۹۷ میلادی بود که پایتخت قزاقستان از شهر آلماتی به آستانه انتقال یافت، به همین خاطر این عدد را انتخاب کردند که یادآور این اتفاق باشد.

وزن کلی این برج ۱۰۰۰ تُن بر آورد شده است و در آن از حدود ۵۰۰ ستون برای زیبایی و استقامتش استفاده کرده اند تا این بنای سفید رنگ در اوج زیبایی قد علم کند. ساخت این برج زیبا در تاریخ ۲۲ آگوست سال ۲۰۰۲ میلادی به پایان رسید و از همان زمان به یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری قزاقستان بدل شد.

 

اما جذابیت های بایترک به همین جا ختم نمی شود؛ بلکه در این برج سر به فلک کشیده قسمت های جذاب دیگری نیز وجود دارد که اگر در ادامه همراه ما باشید بیشتر به شرح شان خواهیم پرداخت.

 

تور هند

About seobartar

Check Also

بهترین جاذبه های دیدنی مسکو+ تصویر

کلیسای مسیح ناجی | Savior on the Spilled Blood یکی دیگر از جاذبه های دیدنی مسکو …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت © Copyright %year%, All Rights Reserved