Home / تور خارجی / برای تماشای دلفین های هندی به کدام مناطق سفر کنیم؟
تور هند

برای تماشای دلفین های هندی به کدام مناطق سفر کنیم؟

دلفین های رودخانه گنگ | Ganges River Dolphins

رودخانه گنگ یکی از مشهورترین رودخانه های هند است و در آئین هندو اهمیت ویژه ای دارد. مراسم های مذهبی باشکوه و تماشایی که در کناره این رود برگزار می شود گردشگران زیادی را از سرتاسر دنیا به این رودخانه و به ویژه شهر واراناسی می کشاند. اما امروز می خواهیم در مورد یکی از جاذبه های رودخانه گنگ صحبت کنیم که هیچ ارتباطی با مذهب ندارد. دلفین های رودخانه گنگ با ظاهر بامزه و دوست داشتنی شان در آب های شیرین این رود و رودهای منشعب از آن زندگی می کنند و به یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری طبیعی هند تبدیل شده اند. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

رودخانه گنگ

مطالب مرتبط:
معرفی بهترین پارک های ملی هند
مشهورترین و زیباترین بازارهای گل در هند + تصویر
راهنمای سفر به هند

رودخانه گنگ در حد فاصل مرزهای دو کشور هند و بنگلادش جریان دارد و اهمیت تجاری، مذهبی و اقتصادی بالایی برای مردم هند دارد. این رودخانه از کوه های هیمالیا در شمال هند سرچشمه می گیرد و در طول مسیرش از شهرهای مختلفی عبور می کند. دلفین های رودخانه ای گنگ و ایندوس در آب های شیرین هند زندگی می کنند. این دلفین ها عمدتا در رودخانه های گنگ و براهماپوترا و دلفین ایندوس در رود سند پاکستان زندگی می کنند. این دلفین ها پوزه ای دراز دارند و گفته می شود که نابینا هستند! در حال حاضر دلفین های رودخانه گنگ در خطر انقراض قرار دارند و به عنوان آبزی ملی تحت حفاظت قرار گرفته اند.

دلفین های رودخانه گنگ در سال ۱۸۰۱ برای اولین بار کشف شدند. این آبزیان تنها در آب شیرین می توانن زندگی کنند و نابینا هستند. البته تحقیقاتی که اخیرا در مورد این دلفین ها انجام شد اثبات کرد که آن ها میزان بسیار اندکی بینایی دارند و کاملا کور نیستند. کارشناسان تخمین می زنند که حدود ۲۰۰۰ دلفین در رودخانه های شبه قاره هند زندگی می کنند.

  • ویژگی های ظاهری: دلفین های رودخانه گنگ حدود ۱٫۵ تا ۲٫۵ متر طول دارند و وزنشان به ۹۰ کیلوگرم هم می رسد. این آبزی پوزه ای دراز و باریک دارد که آن را کاملا متمایز می کند. قبلا تصور می شد که این دلفین ها کاملا نابینا هستند اما پس از بررسی ها مشخص شد که کمی بینایی دارند. دلفین های رودخانه گنگ شناگرهای بسیار ماهری هستند و با استفاده از دم و باله های قدرتمندش در آب مانور می دهند.
  • ویژگی های رفتاری: دلفین های رودخانه گنگ در آب های شیرین شبه قاره هند زندگی می کنند. این دلفین ها ترجیح می دهند که در آب های عمیق تر رودخانه زندگی کنند. در ابتدای قرن ۲۰ این دلفین ها را می شد در گروه های بزرگ هم مشاهده کرد، اما به دلیل کاهش تعداد این دلفین ها امروزه آن ها را در گروه های ۳-۴ نفره می تواند پیدا کرد و حتی دلفین های تک و تنها هم به وفور مشاهده می شوند. البته اگر شانس با شما یار باشد در محل تلاقی رودخانه ها و مناطقی که آب آرام و بی حرکت است می توان گروه های بزرگ تری از دلفین های رودخانه گنگ را هم دید.
  • تغذیه: دلفین های رودخانه گنگ انواع مختلف ماهی، قورباغه، دوزیستان و احتمالا لاک پشت ها و پرنده های آبزی کوچک را می خورند. با این حال، ماهی بخش عمده رژیم غذایی این دلفین ها را تشکیل می دهد و به همین دلیل دلفین ها زمان زیادی را در بستر رودخانه سپری می کنند. دلفین های رودخانه گنگ روش جالبی برای شکار دارند و با ایجاد اصوات خاص و استفاده از موقعیت یابی صوتی شکار خود را پیدا می کنند.

رودخانه گنگ شریان اصلی و حیاتی شهرهای مختلف مثل واراناسی است. این رودخانه جزء آلوده ترین رودخانه های هند است که بخش عمده ای از آن به دلیل انجام مراسم مذهبی و ریختن خاکستر مردگان در آب است. این آلودگی ها باعث به خطر افتادن زندگی دلفین های رودخانه گنگ شده و این گونه در معرض نابودی قرار گرفته است. البته صید دلفین ها به دلیل استفاده از گوشت و روغن آن ها هم در این موضوع بی تاثیر نبوده است. در حال حاضر این دلفین ها به عنوان حیوان آبزی ملی هند شناخته می شود و تحت حفاظت قرار دارد. دلفین های رودخانه گنگ معمولا تنها یا در گروه های کوچک زندگی می کنند و در کناره رود گنگ دیده می شوند. در شهر واراناسی هم می توانید این دلفین ها را تماشا کنید، اما بهترین مکان ها برای بازدید از این حیوانات آبزی عبارتند از:

  • پناهگاه دلفین های ویکراماشیلا | Vikramashila Dolphin Gangetic Sanctuary

این پناهگاه در ایالت بیهار هند قرار دارد و یکی از بهترین مناطق برای تماشای دلفین های رودخانه گنگ است. این پناهگاه حدود ۵۰ کیلومتر از رودخانه گنگ را در بر می گیرد. بهترین زمان برای بازدید از این مرکز بین ماه های اکتبر و ژوئن است و ایستگاه قطار باگالپور نزدیک ترین خط ریلی به این مرکز به شمار می رود.

  • پناهگاه حیات وحش شامبال | National Chambal Sanctuary

این پناهگاه در شما هند قرار دارد و یکی از بهترین مناطق برای تماشای دلفین های رودخانه گنگ محسوب می شود. این پناهگاه در کنار رود شامبال و نزدیک راجستان، مدیا پرادش و اوتار پرادش قرار گرفته است. گونه های تحت خطر انقراض مثل دلفین های رودخانه گنگ و همین طور لاک پشت های Red crowned هستند.

  • پارک ملی دیبرو سایکووا | Dibru-Saikhowa National Park

دو ایالت بیهار و آسام از جمله بهترین مناطق برای تماشای دلفین های رودخانه گنگ هستند. پارک ملی دیبرو سایکووا در ایالت آسام قرار دارد و با قرارگیری بین دو رود براماپوترا و لوهیت اکوسیستمی بسیار منحصربفرد و شگفت انگیز دارد. در آب های رود براماپوترا می توانید به راحتی دلفین های رودخانه گنگ را تماشا کنید. در این پارک علاوه بر دلفین، گونه های مختلفی از ماهیان و آبزیان در معرض انقراض هم زندگی می کنند.

منبع: india-wildlife-tours.com

تور هند

About seobartar

Check Also

بهترین جاذبه های دیدنی مسکو+ تصویر

کلیسای مسیح ناجی | Savior on the Spilled Blood یکی دیگر از جاذبه های دیدنی مسکو …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت © Copyright %year%, All Rights Reserved