Home / تور خارجی / باورنکردنی ترین شهرهای صخره ای در جهان
تور هند

باورنکردنی ترین شهرهای صخره ای در جهان

شهرهای صخره ای

در جهان ما برخی از ویژگی های شگفت انگیزی از معماری وجود دارد. برخی از این معماری ها نشان می دهد که نه تنها بشر توانسته ساختمان های زیبا را بسازد بلکه می تواند کل شهر را بر روی صخره ها بنا کرده و یا اینکه آن را درون کون حک نماید. اولین نگاه به شهرهای صخره می تواند نفس را در سینه هر کس حبس نماید. زمانی که از این شهرهای صخره ای به پایین آن که ممکن است دره و یا اقیانوس باشد نگاه می کنید هیجان متفاوتی شما را فرا خواهد گرفت. در این مطلب می خواهیم چند مورد از باورنکردنی ترین شهرهای صخره ای در جهان را به شما معرفی نماییم پس با الی گشت همراه شوید.

مسا ورده | Mesa Verde

مسا ورده که در جنوب غربی کلرادو واقع شده است به خانه شهرهای صخره ای از مردم باستانی آناسازی شهرت دارد. این ساختار را می توان یکی از مهمترین منابع باستان شناسی فرهنگ بومیان آمریکا می توان دانست. در قرن دوازدهم آناسازی شروع به ساخت خانه ها در غارهای کم عمق و در زیر سنگ های دیواره های دره های عمیق نموده است. برخی از این خانه ها در حدود ۱۵۰ اتاق را در خود جای داده است. تا سال ۱۳۰۰ تقریبا همه آناسازی ها منطقه مسا ورده را ترک کرده اما ویرانه های آن به خوبی حفظ شده است. دلیل اینکه چرا به طور ناگهانی مردم این شهر را ترک کرده اند هنوز به درستی مشخص نیست اما نظریه هایی در مورد نبود محصول به دلیل خشکسالی و یا حمله قبایل شمالی ارائه می شود.

پرتگاه باندیاگارا | Bandiagara Escarpment

پرتگاه باندیاگارا یک صخره ماسه سنگی در دوگون و مالی می باشد که در ارتفاع ۵۰۰ متری از پایین ترین نقطه شنی قرار گرفته است. این صخره ها با غارهای باستانی مردم تلم مشخص شده است. این افراد غارهای خود را درون این صخره ها حک کرده اند تا بتوانند مرده هایشان را در بالای سیلاب هایی که در این منطقه رایج هستند دفن نمایند. آن ها ده روستا را در امتداد صخره های بالای غار ساخته اند. در قرن چهاردهم میلادی ساکنان تلم این شهر را ترک کرده و این روستاها تا به امروز بدون سکنه باقی مانده است.

روندا | Ronda

رندا که در منطقه مالاگا در اسپانیا واقع شده است به شهرهای صخره ای آن مشهور می باشد. رندا در کوه هایی به ارتفاع ۷۶۰ متر واقع شده است. این شهر توسط رودخانه گوادالوین به دو قسمت تقسیم شده و در دو طرف شکاف دره ال تاجو که توسط رودخانه ایجاد شده واقع شده است. در این شهر سه پل وجود دارد که شما می توانید از طریق آن ها از یک طرف رودخانه به سوی دیگر بروید. معماری ساختمان های شهر روندا به بناهای رومی و مورس ها شبیه بوده زیرا زمانی هر کدام این منطقه را اداره می کرده اند. روندا همچنین به عنوان زادگاه گاوبازی در اسپانیا نیز شناخته شده و قدیمی ترین گاوبازی ها در این شهرهای صخره ای رخ داده است.

ال حجارا | Al Hajjara

ال حجارا یکی از شهرهای صخره ای تاریخی در کوه های هراز در یمن می باشد که در غرب منخواه واقع شده است. این مکان یکی از روستاهای کوهستانی جذاب و قابل دسترس در یمن می باشد. ساختمان های این روستا به معنای واقعی کلمه با سنگ های معدنی از کوهستان های اطراف ساخته شده است. ال حجارا تاریخی از قرن دوازدهم میلادی دارد. خانه های تقویت شده این روستا با بلوک های عظیمی از سنگ ها ساخته شده است و در لبه شیب بسیار زیاد کوه قرار گرفته است. یکسری از انبارها و مخازن این روستا در درون کوه ها تراشیده شده و امکان مقاومت در مقابل محاصره های طولانی مدت را برای مردم شهر ایجاد می کرده است.

پوزیتانو | Positano

پوزیتانو یک شهر توریستی کوچک در ساحل آمالفی بوده و به عنوان یکی از محبوب ترین جاذبه های توریستی در ایتالیا شناخته می شود. این شهر از بالا به پایین از روی یک تپه به سمت ساحل امتداد دارد. گرچه این شهر در قرون وسطی رشد و شکوفایی بسیاری داشته است اما تا اواسط قرن نوزدهم بیش از نیمی از جمعیت آن کاسته شده است. در قرن بیستم به کمک نویسنده مشهور جان استینبک که زیبایی شهرهای صخره ای را مورد توجه قرار می داد از یک دهکده ماهیگیری کوچک به مقصدی برای بسیاری از توریست ها تغییر پیدا کرد.

فیرا و اویا | Fira and Oia

سانتورینی یک جزیره آتشفشانی از مجمع الجزایر یونانی سایکلادس می باشد. این جزیره به منظره های چشمگیر آن، خورشید خیره کننده در شهرهای فیرا و اویا، خانه های سفید و آتشفشان فعال آن مشهور می باشد. اویا به عنوان یکی از شهرهای صخره ای شگفت انگیز مشرف به یک آتشفشان ساحلی می باشد. فیرا که پایتخت می باشد، ترکیبی از معماری ونیزی و سایکلادیک بوده که خیابان های سفید رنگ، مغازه ها، هتل ها و کافه های شلوغی داشته اما از طرف دیگر در لبه صخره هایی به ارتفاع ۴۰۰ متر قرار گرفته است. درست در بالای شهر فیرا، منطقه مشهور سانتورینی با دیوارهای سفیدش در میان صخره های آتشفشانی قرار گرفته است.

شهرهای صخره ای در جهان یکی از باورنکردنی ترین ساختارهای شهری در جهان می باشد و همواره این سوال وجود دارد که چرا انسان ها این مکان ها را برای اقامت خود انتخاب نمایند. هرچند که پیشنهاد می کنیم حتما از یکی از این مکان ها دیدن نموده و شرایط قرارگیری در آن را تجربه نمایید.

تور هند

About seobartar

Check Also

تاریخچه کفش های کرانه رود دانوب

یکی از جاذبه‌های بوداپست که گردشگران را به خود جذب می‌کند کفش‌های کرانه رود دانوب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *