Home / اخبار الی گشت / آشنایی با آرامگاه کمال الملک در نیشابور
تور هند

آشنایی با آرامگاه کمال الملک در نیشابور

آرامگاه کمال الملک در نیشابور

نیشابور دومین شهر بزرگ استان خراسان رضوی، آرامگاه تعدادی از مشاهیر و شخصیت های معروف ایرانی را در خود جای داده است: عطار، خیام و کمال الملک از شخصیت های برجسته ایرانی هستند که در سفر به نیشابور می توانید به دیدن آرامگاه آن ها بروید. آرامگاه کمال الملک، از معروف ترین نقاشان ایران، در خارج از مرکز شهر نیشابور و در باغی زیبا قرار دارد، باغی که آرامگاه عطار را هم در خود جای داده است. بدون شک آرامگاه کمال الملک یکی از معروف ترین جاذبه های نیشابور است و هنردوستان زیادی در سفر به این شهر از آن بازدید می کنند. می خواهیم درباره آرامگاه کمال الملک در نیشابور حرف بزنیم، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

مطالب مرتبط:
بهشت روز های گرم باغرود نیشابور
آشنایی با باغ قدمگاه نیشابور
مسجد جامع نیشابور، بزرگ ترین مسجد نیشابور

آرامگاه کمال الملک در نزدیکی آرامگاه خیام و در مجاورت آرامگاه عطار قرار گرفته و به غیر از معماری جذابی که برای بنای یادبود آن به کار رفته، باغ زیبا و سرسبزی دارد که راه رفتن و گشت و گذار در آن برای هر طبیعت دوستی خوشایند است. محمد غفاری معروف به کمال الملک، نقاش برجسته ایرانی مدتی نقاش دربار بود و در این مدت ۱۷۰ تابلوی نقاشی زیبا را خلق کرد که بدون شک معروف ترین آن ها تالار آینه است، همان تابلویی که باعث شد ناصرالدین شاه لقب کمال الملک را به این نقاش دهد.

آرامگاه کمال الملک نسبت به دو آرامگاه معروف دیگر نیشابور یعنی خیام و عطار کمتر شناخته شده است اما معماری جالب توجه آن حتما نظرتان را جلب می کند. طراحی بنای یادبود آرامگاه کمال الملک مثل آرامگاه های ابن سینا و خیام به دست مهندس هوشنگ سیحون انجام شده است، کسی که در سال ۱۳۳۷ شمسی، برای ساخت بنای یادبود کمال‌الملک طرحی را به انجمن آثار ملی ارائه داد: طرحی به مساحت زیربنای ۲۸ متر‌ مربع شامل شش ایوانچه مقعر که داخل فرورفتگی‌های آن با کاشی‌های معرق لاجوردی و سفید تزئین شده بود. طرح مورد موافقت قرار گرفت و ساخت بنا در کنار آرامگاه عطار در سال ۱۳۴۱ شمسی به سبک جدید و مشبک با شش ایوان توسط چند کارگر نیشابوری شروع شد.

برای ساخت بنای این مقبره از ترکیبی از معماری سنتی و معماری نوین استفاده شده و اوج هنر معمار به نمایش در آمده است. در نقشه کلی این مقبره هم درست مثل آرامگاه خیام «هندسه» اهمیت پر رنگی دارد. در واقع برای ساخت این بنا، ۶ قوس نیمدایره و ۴ قوس متقاطع  بکار رفته که بر روی قطرهای مربع بنا شده اند و همین طرح جالب، ظاهری خارق العاده و یکتا را به آرامگاه کمال الملک بخشیده است.

مقبره کمال الملک درست در کنار آرامگاه خیام قرار دارد به طوری که اگر با این باغ آشنایی نداشته باشید شاید در نگاه اول فکر کنید این دو مقبره در واقع یک بنا هستند، از آنجا که دو مقبره در کنار هم هستند طراحی آن ها هماهنگی زیادی با هم دارد. برای ساخت مقبره کمال الملک از معماری شهر کاشان، زادگاه کمال الملک الهام گرفته شده است. در این بنا از تزئینات کاشی معرق استفاده شده که زیبایی خاصی را به آن داده است و کاشی کاری ها آنقدر هنرمندانه است که با نزدیک شدن به خط تقارن قوس ها اندازه طراح ها کوچک تر می شود. سنگی که بر روی مزار کمال الملک قرار گرفته بافتی خشن دارد و از جنس گرانیت است. در بالای مقبره هم نقش برجسته ای از کمال الملک به چشم می خورد که توسط شاگرد او حجاری شده است.

بازدید از آرامگاه کمال الملک

آرامگاه کمال الملک در جنوب شرقی نیشابور در باغی بزرگ قرار دارد؛ کافیست به میدان فضل، خیابان عرفان بروید و مسیر خیابان عرفان را آنقدر ادامه دهید تا به باغ بزرگ و آرامگاه کمال الملک برسید. این مسیر اتوبوس ندارد و برای رسیدن به باغ باید از تاکسی استفاده کنید. آرامگاه هر روز از ۸ صبح تا ۸ شب باز است و ورودی آن ۲۵۰۰ تومان می باشد. بازدید از آرامگاه کمال الملک، آرامگاه عطار و همینطور باغ زیبای آن حدود ۱ ساعت زمان می برد و بعد از آن می توانید به بازدید از دیگر جاذبه های شهر مشغول شوید. از جاذبه های نزدیک این آرامگاه می توان به آرامگاه خیام، شهر تاریخی شادیاخ، آسمان نمای خیام و مقبره استاد مشکاتیان اشاره کرد.

کمی درباره کمال الملک

کمال الملک در سال ۱۲۲۴ شمسی در کاشان و در خانواده ای هنرمند متولد شد. در آن زمان عموی او از نقاشان معروف بود و پدرش هم در طراحی منظره و چاپ سنگی استاد بود. پدر کمال الملک همین که متوجه استعداد او شد با خرید مداد و کاغذ او را تشویق به این کار کرد. کمال الملک بعد از سفر به تهران برای تحصیل در رشته نقاشی به مدرسه دارالفنون رفت. سال سوم تحصیل کمال الملک در این مدرسه بود که روزی ناصرلدین شاه به بازدید از مدرسه دارالفنون رفت و با دیدن تابلویی که کمال الملک از چهره اعتضاد السلطنه کشیده بود چنان تحت تاثیر قرار رگفت که دستور داد او به عنوان نقاش در دربار استخدام شود. کمال الملک از سال ۱۳۰۷ مدتی را در یکی از روستاهای نیشابور سپری کرد و در نهایت در سال ۱۳۱۹ و در سن ۹۴ سالگی از دنیا رفت.

تور هند

About seobartar

Check Also

بهترین بازارهای سن پترزبورگ را بشناسید

بازارهای سن پترزبورگ یکی از جاذبه‌های روسیه و سن پترزبورگ است. وجود بازارهای گوناگون محلی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت © Copyright %year%, All Rights Reserved